CELLULAR & MOLECULAR BIOLOGY GENETICS
قالب وبلاگ
با مراجعه به آدرس زیر می توانید از اطلاعات مفید سایت فوق بهره ببرید.

http://www.mbn.ir/index.htm

[ پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389 ] [ 21:21 ] [ Mendel ] [ ]
با مراجعه به آدرس زیر می توانید انیمیشنی راجب کلونینگ یک حیوان(موش) مشاهده کنید.

توجه: جالبی این انیمیشن اینه که خود شما باید فرایند کلونینگ را انجام بدین..؟؟؟ چطور؟ خودتون باید ببینید. البته انیمیشن های بهتری هم در این زمینه است ولی خوب این انیمیشن از یک سایت معتبره.

http://learn.genetics.utah.edu/content/tech/cloning/clickandclone/

برای مشاهده ی انیمیشن کلونینگ ژن به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://highered.mcgraw-hill.com/olc/dl/120078/micro10.swf

[ جمعه هجدهم تیر 1389 ] [ 1:18 ] [ Mendel ] [ ]
علم‌ زیست‌شناسی در قرن بیست و یکم به شکوفاترین مرحله خود رسیده است. پیوند این علم با سایر علوم پایه نظیر فیزیک و شیمی توانسته است کاربردهای بسیار زیادی را در سایر علوم ایجاد کند. یافتن پاسخ‌‌های صحیح برای سوالات بی‌شماری که در ذهن بشر وجود دارد نیاز به کسب دانش تخصصی و چگونگی به کار بستن آن دارد لذا بدلیل گسترده بودن علم زیست‌شناسی لزوم ادامه تحصیل در گرایش‌‌های مختلف این رشته برای رسیدن به اهداف فوق شدیداً احساس می‌شود.

در دانشگاه سراسری رشته زیست‌شناسی به هفت گرایش تقسیم می‌شود که همگی بوسیله کُد مشترک ۱۲۰۶ انتخاب شده و پس از قبولی در کنکور کارشناسی ارشد و مجاز شدن به انتخاب رشته، گرایش‌‌های مربوطه مشخص می‌شود. این گرایش‌‌ها به قرار زیر می‌باشند:

۱) بیوفیزیک
۲) علوم گیاهی
۳) علوم جانوری
۴) میکروبیولوژی
۵) بیوشیمی
۶) علوم سلولی و مولکولی
۷) ژنتیک
۸)تکنولوژی پزشکی

منابع مطالعاتی

 توجه۱:تعدادی از این منابع اطلاعاتی در تمام گرایش های ذکر شده مشترک و تعدادی اختصاص به گرایش مخصوص خود دارد و در گرایش های دیگر وجود ندارند.

توجه ۲:منابع فوق پیشنهادی اند،جهت انتخاب منابع مناسب می توانید با اساتید خود مشورت کنید.

توجه ۳:در درس هایی که بیش از یک منبع ذکر شده خواندن تمام منابع لازم نیست. بسته به نیاز می توانید منبع کامل و خلاصه ای از آن را تهیه کنید.

زبان عمومی:

۱- گرامر زبان عمومی کلیه رشته‌های کارشناسی ارشد، تألیف وحید عسگری، انتشارات: کانون فرهنگی آموزش. ۲- لغت: ۵۰۴ absolutely essntial words , TOFEL flash (vocabulary) 3- درک مطلب : TOFEL flash (Reading)، -زبان انگلیسی عمومی ۲(درک مطلب)، انتشارات کانون فرهنگی آموزش

زبان تخصصی: مجموعه تست‌های طبقه‌بندی شده زبان تخصصی (گردآوری مهدی سوار)

سلولی و مولکولی:
بیولوژی سلولی و مولکولی (lodish & Alberts) (ترجمه زیر نظر دتر شاهسون بهبودی) (همراه با CD)- زیست‌شناسی سلولی و مولکولی (مریم خالصی- رضا یوسفی)- زیست‌شناسی سلولی و مولکولی (دکتر احمد مجد)- مجموعه سؤالات کارشناسی ارشد سلولی و مولکولی با تحلیل کامل گزینه‌ها (تألیف و گردآوری برومند حسینی)

ژنتیک :
مجموعه درس‌های ژنتیک (مجتبی سهرابی) ۴- درسنامه ژنتیک (P.C.Winter, G.I. Hickey) (زیر نظر دکتر یوسف سیدنا) – سؤالات کارشناسی ارشد ژنتیک (مینا اوحدی)- مجموعه تست‌های طبقه‌بندی شده ژنتیک و مولکولی (مجتبی سهرابی)

بیوشیمی:
بیوشیمی (Lehninger). بیوشیمی (Strayer)- مجموعه تست‌های طبقه‌بندی شده بیوشیمی (۱) و (۲) (مهدی سوار)

میکروبیولوژی:
میکروبیولوژی (زینسر) میکروبیولوژی عمومی‌(دکتر ملک‌زاده). میکروبیولوژی پزشکی (جاوتز). میکروب کاربردی (کروگر) میکروب محیطی(شایسته سپهر) میکروب غذایی (فرازیر) ایمونولوژی (دکتر محمد وجدگانی) ویروس شناسی (دکترناطق) انگل شناسی پزشکی (دکتر هرمزد اورمزدی) قارچ شناسی پزشکی ( دکتر امامی و همکاران) – مجموعه تست‌های طبقه‌بندی شده میکروب‌شناسی، ویروس‌شناسی، ایمونولوژی (گردآوری مهدی سوار)

بیوفیزیک:
بیوفیزیک (دکتر رضایی)- مجموعه تست‌های طبقه‌بندی شده بیوفیزیک

گیاه شناسی:
۱ـ گیاه شناسی پایه، (احمد قهرمان) ۲جلد. زیست‌شناسی گیاهی (محمد پاک فطرت)- رشد و نمو گیاهی (دکتر خاوری نژاد)

فیزیولوژی گیاهی:
۱ـ فیزیولوژی گیاهی (حسن ابراهیم زاده) ۴جلد- فتوسنتز در گیاهان عالی (دکتر خاوری نژاد)

جانور شناسی:
۱ ـ جانورشناسی عمومی‌(دکتر طلعت حبیبی). زیست‌جانوری (دکتر محمدرضا یزدیان) ۲ـ بافت شناسی انسانی پایه (دکتر محمد صادق رجحان). ۳- جانور شناسی مهره داران (محمد درویش) ۴- جنین شناسی (کاظم پریور)

فیزیولوژی جانوری:
فیزیولوژی پزشکی (گایتون).

شیمی فیزیک:
شیمی فیزیک (دکتر صبوری)

شیمی آلی:
شیمی آلی (موریسون و بوید ۱ و ۲ و ۳)

بیوتکنولوژی:
مولکولی پیشرفته (مریم خالصی)- پیش درآمدی بر مهندسی ژنتیک (دسمونداس- تی-نیکول) ترجمه دکتر محمود امین لاری.

برگرفته از:
[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 2:18 ] [ Mendel ] [ ]
این نرم افزار یکی از قوی ترین نرم افزار های موجود جهت ارزیابی برهمکنش بین ماکرومولکول ها و بخصوص داکینگ ماکرومولکول ها است.

آخرین ورژن های هکس:

hex5.1 و hex 6.1..

hex 6.1 از تکنولوژی cuda استفاده میکند .

cuda به کاربران این امکان را می دهد که کد های نوشته شده ی خود در زبان های برنامه نویسی مختلف از جمله C و  C++ و  سایر  زبان ها  را با سرعتی بسیار بالا و به راحتی توسط GPU اجرا کنند گفتنی است امروزه GPU ها بسیار قدرتمند از CPU ها می باشند و لذا بعضی برنامه های پیچیده محاسباتی که CPU های مدرن برای انجام آن ها نیاز به چند روز زمان دارند با کمک CUDA و GPU های High-End در کمتر از چند ساعت به انجام می رسند،

و اما hex 5.1 جهت استفاده در اکثر کامپیوتر های خانگی.

علاوه بر این شما می توانید عملیات داکینگ را بصورت آنلاین و بدون نیاز یه نرم افزار نیز انجام دهید .

از لینک زیر:

http://http//www.loria.fr/~ritchied/hex_server/

 لینک های دانلود:

http://hex.loria.fr/dist50/                             : دانلود hex 5.1

 http://hex.loria.fr/dist/index.php                  : دانلود hex 6.1

 http://www.loria.fr/~ritchied/hex_server/     :هکس آنلاین

برگرفته از:

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 2:5 ] [ Mendel ] [ ]
نرم افزار RootsMagic يكي از آسان ترين روش ها را براي ايجاد شجره نامه خانوادگي در اختيار شما قرار مي دهد. با استفاده از اين برنامه مي توانيد شجره نامه كل خانواده را از قرن ها پيش تا زمان حال جمع آوري كنيد و حتي آن ها را به صورت يك سي دي مالتي مديا در اختيار ديگر اعضاي خانواده قرار دهيد.

هم چنين اين نرم افزار مي تواند كل اطلاعات موجود را به صورت كاملا حرفه اي و در كم ترين زمان ممكن به يك وب سايت اينترنتي تبديل كند و بدين صورت شجره نامه خانوادگي شما تاابد در دسترس خواهد بود. دانلود اين نرم افزار از سايت زير امكان پذير است:

www.rootsmagic.com

برگرفته از :

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 1:51 ] [ Mendel ] [ ]
این کتاب رو می تونین از لینگ زیر دانلود کنین:

http://www.4shared.com/file/HT89g6fD/Shegeftihaye_Zist_Shenasi__www.html

کتاب ۴۵ صفحه و به زبان فارسی است.

منبع:  www.biocell.ir

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 1:11 ] [ Mendel ] [ ]

1- فاصله بين مچ دست تا آرنج برابر با طول کف پا است.

2- قلب شما روزی ۱۰۱۰۰۰ بار مي تپد.

3- دهان شما روزی يک ليتر بزاق توليد ميکند.

4- به طور متوسط هر انسان ميتواند يک دقيقه نفس خود را حبس کند رکورد اين ماده در جهان ۷.۵ دقيقه است.

5- از دست دادن تنها ۱٪ از آب بدن موجب تشنگی ميشود.

6- مردان روزی ۴۰ و زنان روزی ۷۰ تار مو از دست ميدهند.

7- يک انسان ۸ ثانيه بعد از قطع گردن به هوش ميماند.

8- عضله ای که به شما امکان چشمک زدن ميدهد سريع ترين عضله بدن است شما به طور متوسط ۱۵۰۰۰ بار در روز چشمک ميزنيد.

9- زنان دو برابر مردان چشمک ميزنند.

10- ناخن های دست ۴ برابر سريعتر از ناخن های پا رشد ميکنند .

۱۱-سرعت آب دهانی كه هنگام عطسه از دهان شما خارج ميشود، حدود ۱۲۰ كيلومتر بر ساعت است!

۱۲ - يا ميدانستيد تشخيص تخم مرغ سالم از خراب با قرار دادن آن در کاسه ای پر از آب ميسر است، بدين صورت که اگر تخم مرغ ته نشين شود سالم است و اگر روی آب شناور شود خراب است.(تولید گاز توسط باکتری های بی هوازی در تخم مرغ که باعث شناور شدن آن می شود)

 

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 1:3 ] [ Mendel ] [ ]
این اطلس متشکل از فهرستی از ویروس ها - باکتری ها- پریون ها - قارچ ها و... است با دانلود آن می توانید اطلاعات مفیدی راجب میکروارگانیسم های فوق بدست بیاورید.

نکته خیلی مهم :هنگام استفاده از این اطلس باید حتماْ باید به اینترنت وصل باشید.

اطلس فوق را می توانید از لینک زیر دانلود کنید :

http://www.4shared.com/file/186029294/a1482d08/Microbiology_Atlas__wwwBiocell.html

منبع :www.biocell.ir

 

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:54 ] [ Mendel ] [ ]

با استفاده از فن‌آورى جديد »حسگر « DNA مى‌توان باکترى‌ها را در کمتر از دو ساعت تشخيص داد که اين روش حساس، سريع و کم هزينه نقش موثرى در جلوگيرى از گسترش بيمارى‌هاى عفونى دارد. امروزه تشخيص عفونت‌هاى باکتريايى نيازمند کشت نمونه‌ مشکوک به آلودگى در محيط‌هاى کشت در آزمايشگاه‌هاست که چند روز زمان لازم دارد؛ در حالى که با استفاده از فن‌آورى جديد  »حسگر DNA  « عفونت‌هاى باکتريايى معمولى در يک يا دو ساعت تشخيص داده مى‌شوند.

اين حسگر بين 15 دقيقه تا دو ساعت وقت لازم دارد تا عفونت را در فرد بيمار تشخيص دهد و به همين جهت مى‌تواند در بيمارستان، مطب و منزل نيز مورد استفاده قرار گيرد.

ساخت نانوحسگر فوق سريع DNA بر پايه نانوموادى است که در حال تکميل هستند تا بتوانند DNA را با سرعت، دقت و حساسيت بالا تشخيص دهند.

هر نانوحسگر حاوى رشته‌ پيچ‌خورده‌اى از DNA است که مکمل توالى ژنتيکى هدف مى شود. رشته‌ DNA تا زمانى که توالى ژنتيکى هدف به آن متصل شود، پيچ‌خورده باقى مى‌ماند. با استفاده از کارتريج‌هاى مصرفى در نانوحسگر مذکور مى‌توان نمونه‌هاى خونى و ادرار را مستقيماً در کارتريج قرار داد تا مورد آزمايش قرار گيرند.

بنيامين ميلر -متخصص مهندسى زيست‌پزشکى در مرکز پزشکى دانشگاه روچستر - مى‌گويد: «در کارتريج، مراحلى براى تميز کردن نمونه‌ها وجود دارد و ماده‌ مورد نظر شما را استخراج و از آن، يک گسترش DNA تهيه مى‌کند. در ادامه کارتريج درون نوعى ابزار پرتابل گذاشته مى‌شود تا آناليز شود.

کارتريج‌هاى مصرفى فقط چند دلار قيمت دارند و به همين جهت از نظر اقتصادى به‌صرفه هستند. با قرادادن رشته‌هاى مختلف DNA در کارتريج مى توان پاتوژن‌هاى مختلفى را تست کرد.

محققان، حسگرهايى را توسعه داده‌اند که مى‌تواند باکترى استفيلوکوک مقاوم به آنتى‌بيوتيک را که نوعى عفونت پوستى را ايجاد مى کند، تشخيص ‌دهد.

 

پژوهشگران روى ساير حسگرها براى تشخيص سريع DNA کار مى‌کنند و از نانوسيم‌ها، نانولوله‌هاى کربنى و نانوذرات استفاده مى‌کنند. تمامى اين روش‌ها کم‌هزينه هستند، ولى دقت بالايى دارند.

 

ميشل استرانو از دانشگاه MIT مى‌گويد: اگر بتوانيد نوعى ابزار پرتابل بسازيد که در مطب نصب شود، پزشک شما به کمک مقدار کمى مايع، مى‌تواند شما را از نظر نارسايى‌هاى ژنتيکى چک کند.
منبع: خبر گزاری ایسنا
[ چهارشنبه شانزدهم تیر 1389 ] [ 22:12 ] [ Mendel ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سکوتي بود بر قلبم که با آن ميزدم فرياد
اگر از شهر غم رفتي مرا هرگز مبر از ياد